Godziny otwarcia:
Pn - So: 07:00 - 22:00
Nd: 09:00 - 20:00
PanaceumFitness - eFitness

Sauna sucha fińska

W początkowym okresie pełniła rolę schronienia przed mrozami, była mieszkaniem zimowym, do którego Finowie przenosili się wraz z nastaniem chłodów. Ogrzewano je kamieniami, wcześniej trzymanymi w żarze ognisk. Kamienie polewano wodą, a wytwarzana w ten sposób para sprawiała, że silniej odczuwano ciepło. Z czasem saunę zaczęto odwiedzać też z innych powodów – seanse traktowano jako zabieg higieniczny: po osiągnięciu maksymalnego wypocenia, oczyszczano skórę, używając do tego celu np. brzozowych gałązek. Dodano też nowy element: schładzanie ciała zimną wodą lub śniegiem. Jest to jedna z pierwszych saun, w której to wilgotność przeważnie nie przekracza 10%. Czyli generalnie kąpiel odbywa się w suchym powietrzu. To sauna ekstremalnie gorąca. Jej temperatura zaś waha się od 70 do nawet 100 stopni Celsjusza – jednak dzięki niskiej wilgotności powietrza nie odczuwa się tego tak bardzo. Różni się ona od sauny rzymskiej tym że nie używa się w niej pary wodnej do uzyskania odpowiedniej wilgotności. Piec posiada kamienie, polewając które chwilowo zwiększamy wilgotność. Moment polania kamieni wodą zwany jest przez finów „duszą sauny” i uważany za jeden z ważniejszych momentów saunowania. Zwykle jest to nieduże pomieszczenie, w których ławki układa się schodkowo. Ściany i sufity wyłożone są przyjemną dla zmysłów boazerią. Drewno, w połączeniu z subtelnym oświetleniem, tworzy kameralny nastrój, sprzyjający głębokiemu wyciszeniu. Zaleca się korzystanie z tej formy sauny raz w tygodniu, gdyż jest wydolnościowym wyzwaniem dla organizmu. Dzięki niej skóra nagrzewa się bardzo szybko uwalniając pot. Niska wilgotność powietrza nie wywiera jednak większego wpływu na układ oddechowy. Jednak regularne odwiedzanie tej sauny w znaczący sposób poprawia wydolność i krążenie. Głównym jej atrybutem jest również doskonałe oczyszczanie organizmu z toksyn i wysoki stopień rozluźnienie umysłu. Tego rodzaju kąpiel wpływa szczególnie dobrze na skórę, jest również bezpieczna dla osób mających problemy z naczynkami krwionośnymi. Pobyt w wysokiej temperaturze możemy sobie umilić polewając kamienie olejkami aromaterapeutycznymi lub przygotowanymi mieszankami ziołowymi, które pomagają się zrelaksować i wpływają korzystnie na organizm oraz skórę. 20 – 30 minutowy pobyt w takiej saunie pozwala pozbyć się od 300 do 400 kalorii. o pobycie w saunie powinno się wziąć zimny prysznic, osuszyć ciało ręcznikiem i odpocząć.
Zalety: Doskonale oczyszcza skórę z toksyn, poprawia mikrokrążenie i rozprawia się z nadmiernym odkładaniem się wody w organizmie, a tym samym z cellulitem. Zanim oddasz się upiększającej kąpieli w saunie, koniecznie zrób peeling skóry szorstką rękawicą lub szczotką, co dodatkowo pobudzi ją do pracy.

 

 

Sauna parowa

nazywana łaźnią turecką, łaźnią parową czy też łaźnią rzymską.
W większości przypadków niezależnie od użytej nazwy chodzi o saunę o dużej wilgotności powietrza i umiarkowanej temperaturze, w której jest wilgotno i parno. Ten rozdaj sauny ma swoje korzenie w krajach śródziemnomorskich, właśnie takich jak Turcja, Grecja czy starożytny Rzym.
To tam z upodobaniem łączono zalety sauny parowej z higieną i sposobem wypoczynku oddając się niejednokrotnie długim kąpielom w łaźniach.
Wnętrze sauny parowej wyłożone jest marmurem, granitem, czasem płytkami ceramicznymi lub akrylem.
Ten rodzaj sauny cechuje bardzo wysoka wilgotność rzędu 80-100% przy temperaturze 40-50 stopni Celsjusza. Przy takiej wilgotności i temperaturze odczuwamy że jest to sauna bardzo gorąca, mimo ze w rzeczywistości wcale tak gorąco w niej nie jest. Wszystko to przez wilgotność która potęguje uczucie gorąca. Bardzo często para łączona jest z ziołami co daje dodatkowe efekty zarówno relaksacyjna oraz zdrowotne. Wilgotność w saunie powoduje zwiększone wnikanie wody w skórę, która wypłukuje z niej szkodliwe produkty, nawilża skórę, odżywia ją, działa kosmetycznie i leczniczo zwłaszcza w połączeniu z olejkami eterycznymi i ziołami.
Zalety sauny parowej :

  • poprawia stan emocjonalny,
  • odpręża relaksujemy pozytywne działanie na skórę i urodę,
  • udrożnienie dróg oddechowych dzięki zastosowaniu pary i olejków eterycznych do sauny,
  • oczyszcza organizm z szkodliwych substancji .

 

 

Sauna Infrared

Naukowcy dowiedli, iż nagrzewanie promieniami podczerwonymi przynosi rezultaty lecznicze w różnych dolegliwościach i jednostkach chorobowych:
1. Łagodzi ból różnego pochodzenia m.in.: bóle pleców wywołane stresem, przemęczeniem, reumatyzmem, chorobą zwyrodnieniową, bóle stawów spowodowane intensywnym wysiłkiem, urazami i uszkodzeniem tkanek miękkich, chorobą reumatyczną, zwyrodnieniową, rwą kulszową, bóle menstruacyjne wywołane skurczem narządów rodnych, bóle towarzyszące oparzeniom, owrzodzeniem, porażeniu nerwu twarzowego, bóle pochodzenia zapalnego, niedokrwiennego i nerwobóle.
2. Zwiększa rozciągliwość tkanek kolagenowych:
Tkanki ogrzane do 45 stopni C i następnie rozciągnięte wykazują nieelastyczne trwałe wydłużenie o ok. 0,5-0,9 %, które pozostaje po usunięciu rozciągania, a które nie występuje w tych samych tkankach, kiedy są rozciągane przy normalnej temperaturze tkanek. Tak więc, 20 sesji rozciągania może spowodować 10-18 % zwiększenie długości tkanek w ten sposób ogrzanych i rozciągniętych. Efekt ten jest szczególnie cenny w pracy z więzadłami, torebkami stawowymi, ścięgnami, powięziami i błoną maziową, które zbliznowaciały, zgrubiały lub skurczyły się.
3. Bezpośrednio zmniejsza sztywność stawów.
Wystąpiło 20% zmniejszenie sztywności w temp. 45 stopni C w porównaniu z 33 stopni C
w reumatyzmie stawów palcowych, odpowiadające doskonale zarówno
subiektywnej jak i obiektywnej obserwacji sztywności. Każdy zesztywniały staw
i zgrubiałe tkanki łączące winny reagować w podobny sposób.
4. Coraz częściej stosowany jest w terapii nowotworowej.
Jest to nowa i eksperymentalna procedura. Jest bardzo obiecujące w niektórych przypadkach, jeśli jest właściwie stosowane. Naukowcy amerykańscy wolą ostrożne monitorowanie temperatury guza.
5. Zwiększa przepływ krwi.
Ogrzewanie mięśni wytwarza zwiększony poziom przepływu krwi, podobny do tego, jaki powstaje podczas ćwiczeń. Wzrost temperatury powoduje zwiększony przepływ krwi i rozszerzenie bezpośrednio naczyń włosowatych, tętniczek i żył, prawdopodobnie w wyniku bezpośredniego działania na ich mięśni gładkie.
6. Utrata masy ciała.
Po pierwsze poprzez pocenie się i zużycie energii koniecznej do produkcji potu, a następnie poprzez bezpośrednie wydalanie tłuszczu.
7. Przyśpiesza leczenie wielu chorób m.in. takich jak:
-uszkodzenie tkanek miękkich,
-porażenie nerwu twarzowego,
- rwa kulszowa,
-zapalenie stawów ostre i chroniczne,
-dnawe zapalenie stawów,
-reumatoidalne zapalenie stawów (reumatyzm),
-oparzenia, złagodzenie bólu i przyspieszenie czasu zdrowienia, przy mniejszych bliznach,
-niedociśnienie,
-zrosty pooperacyjne, leczenie za pomocą podczerwieni było tak pomyślne, że pobyt w szpitalu został skrócony o 25%,
-skurcze i ból menstruacyjny,
-bóle pochodzenia zapalnego, niedokrwiennego i nerwobóle,
-choroby przewężenia układu obwodowego,
-owrzodzenia nóg i odleżyny,
-hemoroidy,
-cukrzyca,
-żylaki,
-skurcze mięśni o podłożu szkieletowym, stawowym lub neuropatologicznym,
-menopauza.
8. Niweluje negatywne skutki stresu tj.:
-zmęczenie,
-napięcie nerwowe,
-złe samopoczucie,
-apatię,
-działa antydepresyjnie.
9. Poprawia wygląd skóry, przez co zalecane jest w:
-chorobach, profilaktyce i terapii cellulitisu,
-chorobach skóry tj. grzybice, pokrzywka, wypryski, łuszczyca, trądzik,
-bliznowcach,
-oparzeniach,
-odleżynach,
-porażenie nerwu twarzowego,
i innych dolegliwościach skórnych.
Nie zaleca się stosowania nagrzewania dogłębnego w następujących schorzeniach:
-niedoczynność nadnercza,
-układowy liszaj rumieniowaty,
-stwardnienie rozsiane,
-ostry uraz stawu (do 48 godzin od urazu lub po ustąpieniu zaczerwienienia, gorąca i opuchlizny),
-hemofilia lub skłonność do krwotoków,
-ciąża.
Szczególną ostrożność w stosowaniu nagrzewania dogłębnego należy zachować przy implantach chirurgicznych, wszczepach silikonowych i przyjmowaniu preparatów farmakologicznych, w tym także różnego rodzaju maści, żeli i kremów leczniczych.
Zawsze po wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym!